Hotel Slunný dvůr Hotel Slunný dvůr Hotel Slunný dvůr Hotel Slunný dvůr Hotel Slunný dvůr

Jeskyně Na Pomezí - Lipová lázně

Adresa: Správa jeskyní České republiky
Jeskyně Na Pomezí
79061 Lipová - lázně

OTEVÍRACÍ DOBA:
Duben - červen: úterý - neděle 9:00 - 16:00 hod.
Červenec - srpen: pondělí - neděle 9:00 - 17:00 hod.
Září - říjen: úterý - neděle 9:00 - 16:00 hod.

V krystalických vápencích jsou vyvinuty jeskyně, známé od roku 1936, které byly zpřístupněny v roce 1950. Přístupné jeskyně s délkou 410 metrů vynikají bohatou krápníkovou výzdobou s jezírky. Sintr se v nich stále tvoří. Jsou to největší a nejnavštěvovanější jeskyně tzv. Jesenického krasu.
Jeskyně vznikly rozpustnou činností vody v ostrůvku čistých bílých krystalických vápenců o mocnosti 220 metrů. Chodby byly vytvořeny ve dvou výškových úrovních a mají bohatou krápníkovou výzdobu. Najdeme tu nejen robustní krápníky a sintrové polevy, ale také křehká brčka a kulovité útvary zvané jeskynní perly. Dno vyplňují jeskynní hlíny, které sem splavila pronikající povrchová voda.

Jeskyně Na Pomezí - Lipová lázně Jeskyně Na Pomezí - Lipová lázněHistorie

Jeskyni objevili lomaři v Havránkově lomu na mramor v roce 1936. V té době však nebyl o její bližší průzkum zájem a tak časem téměř upadla v zapomenutí. Teprve v roce 1949 byla podrobně prozkoumána a objevena v dnešním rozsahu. V roce 1950 se začala pracovat na zpřístupnění jeskyní, první návštěvníci si prohlédli podzemní chodby v roce 1955.
Celková délka chodeb je 630 metrů, z toho přístupných 410 metrů. Několik dalších jeskyní je nepřístupných. Jeskyně i povrchové krasové útvary jsou chráněny jako chráněný přírodní výtvor.

JAK SE TAM DOSTANEME?

Automobilem: po silnici I/60 přes Lipovou- lázně (směr Javorník), jeskyně se nacházejí asi 200m pod vrcholem Pomezí směrem na Vápennou

Vlakem: Vlakové stanice Lipová-lázně, jeskyně se nachází 200m od jeskyní. Zastavují zde vlaky jezdící mezi Jeseníkem a Javorníkem.

Autobusem: Autobusová zastávka Lipová-lázně, jeskyně žel.st. se nachází 200m od jeskyní. Zastavují zde autobusy jezdící mezi Jeseníkem a Javorníkem.

Jeskyně Na Pomezí - Lipová lázně


Hotel Slunný dvůr v Jeseníku hodnocení