Hotel Slunný dvůr Hotel Slunný dvůr Hotel Slunný dvůr Hotel Slunný dvůr Hotel Slunný dvůr

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

Adresa:
Ski areál Kouty
Kouty nad Desnou
78811 Loučná nad Desnou

OTEVÍRACÍ DOBA:
Rezervace denně Po-Ne (8-16 hod.) na telefonech 583 283 282 nebo 602 322 244

Výchozí bod prohlídek, včetně prodeje vstupenek:
Ski areál Kouty (nově vybudované horské centrum zábavy a sportu, cca 800 m od železniční stanice Kouty nad Desnou)
Vstupné:
dospělí 60,- Kč, důchodci, ZTP a školy v rámci výuky, děti 7-18 let 35,- Kč, děti do 6 let zdarma
Dopravné dolní nádrž:
dospělí 55,- Kč, důchodci, ZTP a školy v rámci výuky, děti 7 – 18 let 45,- Kč, děti do 6 let 35,- Kč
Dopravné horní nádrž:
dospělí 95,- Kč, důchodci, ZTP a školy v rámci výuky, děti 7-18 let 85,- Kč, děti do 6 let 35,- Kč
Lanovka (účastníci exkurze):
dospělí 95 Kč, důchodci, ZTP a školy v rámci výuky, děti 7-18 let 85,- Kč, děti do 6 let zdarma

Délka exkurze - dolní nádrž:
cca. 2 hod. + min. 2 hod. horní nádrži (lanovka + 4 km mikrobus)
Délka exkurze - horní nádrž:
cca 2,5 hod. (mimořádné exkurze pro nepohyblivé seniory, ZTP a osoby trpící závratěmi)

Bližší informace a provoz lanovky na telefonním čísle 602 322 244.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Stanula tak mezi nejvýznamnějšími českými památkami jako jsou Hrad Karlštejn, Pražský hrad nebo Zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším Divem České republiky, když pro ni hlasovalo celkem 119 158 občanů. Dlouhé stráně jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí v Jeseníkách, proto doporučujeme, zejména v letní sezóně, telefonickou rezervaci na exkurzi do elektrárny.

POPIS ELEKTRÁRNY

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Jejím posláním je plnit pro elektroenergetickou soustavu naší republiky svým výkonem 650 MW statické a dynamické služby. Statickou službou se rozumí efektivní přeměna přebytku energie v soustavě na energii špičkovou. Tento proces se uskutečňuje čerpáním vody z dolní nádrže do horní v době jejího přebytku a opačně - výrobou elektrické energie turbinovým provozem. Mezi dynamické služby patří zejména podíl PVE na regulaci výkonu a frekvence v soustavě a funkce pohotové rezervy v systému. Voda z horní nádrže umístěné ve výši 1350 m nad úrovní moře je vedená dvěma tlakovými přivaděči o průměru 3,6 m a délce 1,5 km k turbínám. Obě reverzní soustrojí, každé o výkonu 325 MW, jsou umístěna v podzemní kaverně turbín o délce 87 m, šířce 25,5 m a výšce 50 m. Blokové transformátory jsou umístěny v podzemní komoře o délce 117 m, šířce 16 m a výšce 21,5 m. V podzemí se dále nacházejí komunikační, technologické a větrací tunely a štoly o celkové délce 8,5 km. Podzemní elektrárna je spojena s dolní nádrží dvěma odpadními tunely o vnitřním průměru 5,2 m. Výkon je z podzemí veden kabelovými vodiči o napětí 400 kV na zapouzdřené vývodové pole a odtud venkovním vedením délky 52 km do rozvodny v Krasíkově.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráněHistorie

Jeskyni objevili lomaři v Havránkově lomu na mramor v roce 1936. V té době však nebyl o její bližší průzkum zájem a tak časem téměř upadla v zapomenutí. Teprve v roce 1949 byla podrobně prozkoumána a objevena v dnešním rozsahu. V roce 1950 se začala pracovat na zpřístupnění jeskyní, první návštěvníci si prohlédli podzemní chodby v roce 1955.
Celková délka chodeb je 630 metrů, z toho přístupných 410 metrů. Několik dalších jeskyní je nepřístupných. Jeskyně i povrchové krasové útvary jsou chráněny jako chráněný přírodní výtvor.

JAK SE TAM DOSTANEME?

Automobilem y Jeseníku:po silnici I/44 přes Červenohorské sedlo směr Šumperk do Koutů nad Desnou a na odstavné parkoviště po levé straně silnice.

Vlakem: Nejbližší železniční zastávka Kouty nad Desnou - 900 m

Autobusem: Nejbližší autobusová zastávka Loučná n.Des.,Kouty n.Des.,rest. - 50 m

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně


Hotel Slunný dvůr v Jeseníku hodnocení